W JAKIM BANKU ZAŁOŻYĆ KONTO

W jakim banku założyć konto

W jakim banku założyć konto?

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2016 roku przez firmę MasterCard, 85% Polaków posiada konto w banku. Taki wynik wyrasta ponad średnią europejską, która wynosi 82%.

Nasz kraj jest z kolei liderem, jeśli chodzi o korzystanie z płatności elektronicznych – aż 83% z nas korzysta z takich usług. Średnia na Starym Kontynencie wynosi w tej kategorii tylko 69%.

Te wartości procentowe, to w przełożeniu na realia – milionowy rynek klientów. Nic więc dziwnego, że instytucje finansowe bardzo mocno ze sobą o nich konkurują. Osoby wybierające konto bankowe, mogą przebierać w ogromnej liczbie różnorodnych ofert i propozycji.

Obietnice reklamowe zachwalają poszczególne rachunki jako właśnie te najlepsze. Oczywiście wiele z tych – na pierwszy rzut oka atrakcyjnych – produktów, niestety po bliższym przyjrzeniu im się – wcale nie jest już tak rewelacyjna.

Natłok informacji i często nachalnych kampanii, może spowodować spory mętlik w głowie. W jakim banku założyć konto? Które jest najlepsze? To są najczęstsze pytania, jakie zadaje sobie osoba, która staje przed dylematem wybrania dla siebie ROR-u.

W jakim banku założyć konto? Koszty prowadzenia ROR-u

Niestety nie ma na nie prostych odpowiedzi. Rozwiejmy na początek wszelkie wątpliwości – zarówno idealny bank jak i konto – nie istnieją. Nie znajdziemy tak uniwersalnej instytucji ani produktu, który zadowoliłby wszystkich. Każdy z nas jest w innej sytuacji finansowej, ma inne oczekiwania względem parametrów i usług, ma inne nawyki w korzystaniu z instrumentów bankowych.

Najrozsądniejszym krokiem, jest więc w pierwszej kolejności przeanalizowanie swojego indywidualnego kazusu. Oczywiście istnieje klika bardzo uniwersalnych czynników, które decydują o atrakcyjności danej oferty i należy im się w pierwszej kolejności przyjrzeć.

Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na koszty. Nie oszukujmy się – w pełni bezpłatny ROR nie istnieje. Banki to nie instytucje charytatywne i na czymś zarabiać po prostu muszą.

Oczywiście poszczególne produkty różnią się pomiędzy sobą wysokościami opłat. Jednak rachunki, za prowadzenie których trzeba płacić miesięczną prowizję – są już na szczęście rzadkością.

W zamian co prawda często oferują sporo dodatkowych usług i możliwość uniknięcia opłaty, ale wiążę się to z dodatkową aktywnością ze strony klienta, np. płatności kartą czy minimalnymi wpływami na rachunek.

Jeżeli więc szukamy taniego w utrzymaniu konta (bez żadnych dodatkowych warunków do spełnienia) – takie propozycję omijajmy szerokim łukiem.

W jakim banku założyć konto? Karta płatnicza i bankomaty

Kolejnym ważnym aspektem są opłaty związane z kartą płatniczą oraz wypłatami z bankomatów. Tutaj również znajdziemy najczęściej prowizje warunkowe. Chociaż z drugiej strony, na rynku mamy obecnie kilka banków, które nie wyciągają z kieszeni klienta za te usługi żadnych pieniędzy.

Jeżeli więc, często korzystamy z terminali płatniczych – oferta z darmowymi bankomatami i brakiem miesięcznych opłat za kartę – może być dla nas dobrym wyborem.

Podobnie rzecz ma się z klientami, którzy gro swoich transakcji opłacają właśnie „plastikiem”. Dla nich atrakcyjnym produktem może być ten, który oferuje programy rabatowe, lojalnościowe czy moneyback za zakupy opłacone kartą czy np. BLIKIEM.

Oczywiście w tym przypadku należy zwrócić uwagę na warunki takich promocji, które mogą być obwarowane np. sporymi progami wydanych kwot, za które będą dopiero przysługiwać bonusy.

W jakim banku założyć konto? Oszczędzanie – odkładanie kapitału

Osoby, które chętnie odkładają swój kapitał, mogą być zainteresowane oprocentowaniem rachunku podstawowego lub dostępem do korzystnie oprocentowanego konta oszczędnościowego lub lokat.

Tutaj sprawę również trzeba postawić jasno – rachunki indywidualne z jakimkolwiek oprocentowaniem to w dzisiejszych czasach prawdziwa rzadkość. Jeżeli akurat taki już znajdziemy, stopa będzie na bardzo niskim poziomie. Lepiej więc poszukać ofert, które zawierają produkty oszczędnościowe o lepszych parametrach.

W jakim banku założyć konto? Promocje, bonusy, „okazje”

Tym, czym banki często chcą przyciągnąć do siebie potencjalnych klientów, są wszelkiego rodzaju (ograniczone czasowo) akcje promocyjne i bonusy.

I tutaj właśnie najłatwiej popełnić błąd. Z pozoru świetnie wyglądająca oferta, tak naprawdę jest najczęściej obłożona licznymi warunkami. Kluczową sprawą jest więc tutaj cierpliwość i dokładne zapoznanie się z regulaminem poszczególnych akcji promocyjnych.

W jakim banku założyć konto? Podsumowanie

Reasumując, rachunek perfekcyjny i całkowicie pozbawiony opłat – nie istnieje. Wybierając ROR, należy poświęcić na to dłuższą chwilę i zastanowić się, jakie parametry produktu, będą w naszej sytuacji najbardziej korzystne.

W całym procesie poszukiwania i wybierania najlepszej oferty, mogą pomóc wszelkiego rodzaju rankingi i zestawienia online. Pozwolą oszczędzić i pieniądze i czas. Takie klasyfikacje pozwalają szybko znaleźć np. darmowe konto osobiste, najlepiej oprocentowane rachunki oszczędnościowe czy atrakcyjne lokaty.

Zobacz również artykuł o tym, jak płacić kartą za granicą.

Ocena
[Total: 3 Average: 3.7]