JAK DZIAŁA GOOGLE PAY

Jak działa Google Pay

Jak działa Google Pay?

Usługi płatności mobilnych cieszą się w Polsce dużą popularnością.

Znajdziemy wśród nich formę dokonywania transakcji wprowadzoną przez Google o nazwie Google Pay (znaną wcześniej jako Android Pay).

Jest ona oferowana obecnie przez kilkanaście krajowych banków i jest usługą bezpłatną.

Google Pay z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników nowych technologii oraz tych, którzy cenią sobie wygodę i oszczędność czasu.

Korzystanie z usługi jest intuicyjne i upraszcza codzienne życie, ponieważ pozwala nam uwolnić się od konieczności posiadania przy sobie kart płatniczych.

Właściwie każdą płatność możemy wykonać, mając ze sobą tylko telefon.

Przyjrzyjmy się dokładniej możliwościom, jakie oferuje system płatności Google.

Co to jest Google Pay?

Jest to system płatności mobilnych działający na zasadzie aplikacji na telefon z Androidem.

Aplikacja stanowi coś w rodzaju cyfrowego portfela, do którego możemy dodać karty debetowe, prepaid, kredytowe i lojalnościowe.

Płatności w sklepach, restauracjach i innych punktach usługowych dokonujemy o technologię płatności zbliżeniowych telefonem HCE.

W praktyce używanie tej metody płatności jest więc tak samo proste, jak posługiwanie się tradycyjną plastikową kartą zbliżeniową.

Google Pay wydaje się na pierwszy rzut oka bardzo podobne do zwykłych płatności zbliżeniowych telefonem na zasadach HCE. Nie jest to jednak to samo.

Płatności zbliżeniowe HCE opierają się bowiem o korzystanie bezpośrednio z aplikacji jednego konkretnego banku, Google Pay z kolei nie jest aplikacją należącą do żadnego z nich.

Ponadto tradycyjne płatności zbliżeniowe wymagają jedynie posiadania wirtualnej karty płatniczej, a karty, która podpinamy do aplikacji Google, musimy najpierw posiadać fizycznie w formie plastikowej.

Google Pay ma przewagę nad HCE pod tym względem, że tutaj w jednym miejscu możemy dysponować różnymi kartami wydanymi przez różne banki, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Bezpieczeństwo dokonywanych transakcji jest dla nas zawsze kluczowe.

Zadbali o nie w najwyższym stopniu również twórcy aplikacji płatniczej Google Pay. Dokonywane transakcje są zabezpieczone poprzez tokenizację.

Gdy dodamy do aplikacji kartę płatniczą, jej numer zostaje zastąpiony przez wirtualny ciąg cyfr.

Kiedy płacimy nią w sklepie, zostaje wygenerowany unikatowy token reprezentujący naszą kartę oraz jedni razy kryptogram działający jak hasło, co zapewnia bezpieczeństwo operacji.

Aby móc korzystać z tej usługi, konieczne jest też ustawienie blokady ekranu naszego telefonu.

Co stanowi kolejne zabezpieczenie przez niepowołanym użyciem. Jeśli nie ustawimy blokady, aplikacja po prostu nie będzie działać.

Jak działa Google Pay? Jak płacić za jego pośrednictwem?

System płatności mobilnych Google Pay jest przeznaczony dla użytkowników telefonów z systemem Android w wersji minimum 4. 4.

Nie jest on dostępnych dla posiadaczy urządzeń działających na innych systemach (przykładowo iPhone).

Oczywiście, aby móc skorzystać z tej opcji płatniczej trzeba być klientem jednego z banków, który ma w swojej ofercie płatności Google Pay oraz posiadać konto Google. Więc jak działa Google Pay w praktyce?

Konieczne jest też ustawienie aplikacji płatniczej od Google, jako domyślnego sposobu płacenia telefonem na zasadzie płatności zbliżeniowych NFC. Warto to zrobić już na etapie instalacji aplikacji na naszym telefonem.

Kolejnym krokiem jest dodanie do systemu kart płatniczych. Robimy to, podając numer naszej plastikowej karty płatniczej.

Klienci mBanku oraz Orange Finanse, mogą wykonać ten krok jeszcze, nawet zanim otrzymają z banku fizycznie swoją kartę.

Samo dokonywanie płatności jest bardzo proste. Nie musimy nawet uruchamiać w tym celu aplikacji. Wystarczy, że odblokujemy telefon i zbliżymy go do terminala płatniczego w sklepie.

Jeśli kwota do zapłaty przekracza 50 złotych, trzeba dodatkowo wpisać na terminalu numer PIN przypisany do karty. Po zaakceptowaniu płatności, na ekranie telefonu pojawi się jej potwierdzenie.

Jeżeli podpinamy do aplikacji kilka kart płatniczych, zwróćmy uwagę na to, którą ustawiliśmy jako domyślną. To z niej zawsze w pierwszej kolejności zostaną pobrane środki.

Chcąc użyć innej, musimy ją wybrać w aplikacji, zanim zbliżymy telefon do terminala płatniczego.

Gdzie można jeszcze płacić za pomocą Google Pay?

Przy pomocy Google Pay możemy również płacić online w innych aplikacjach, na przykład Allegro, pyszne. pl lub Uber.

Wystarczy, że jako metodę płatności wybierzemy Google Pay i zatwierdzimy transakcje.

Nie trzeba w żaden sposób logować się osobno do aplikacji płatniczej ani potwierdzać płatności kodem.

Z pewnością warto wypróbować to niezwykle interesujące rozwiązanie płatnicze.

Uprości nam ono życie, jeśli fizycznie posiadamy kilka różnych kart i często zapominamy zabrać ze sobą portfela.

Jednak w przypadku klientów banków, którzy nie chcą w ogóle wyrabiać plastikowej karty płatniczej, ponieważ zamierzają posługiwać się tylko tą wirtualną, lepszym rozwiązaniem są płatności zbliżeniowe HCE.

Są one oparte na aplikacji mobilnej banku, w którym posiadamy konto osobiste.

Ocena
[Total: 2 Average: 4.5]