PŁATNOŚĆ KARTĄ ZA GRANICĄ

Płatność kartą za granicą

Z płatnościami zagranicznymi, mamy najczęściej do czynienia w sezonie wakacyjnym, kiedy to część z nas korzysta z zasłużonego urlopu.

Aby wymarzony wyjazd nie został zmącony przez nieprzewidywane finansowe niespodzianki, warto zawczasu przygotować się i pod tym względem.

Wiadomym jest, że w czasie takie wyjazdu, będziemy wydawać jakieś pieniądze. I tutaj mamy trzy metody do wyboru: regulowanie należności miejscową gotówką, kartą walutową lub kartą złotówkową.

Płatność gotówką

Ta metoda daje urlopowiczom największą kontrolę nad stanem finansów. Gotówkę fizycznie mamy w portfelu, więc jesteśmy bardzo dobrze zorientowani w budżecie.

Wymieniając złotówki w kantorze, unikamy również zagranicznego przewalutowania (jak często dzieje się w przypadku karty).

Ale na tym w zasadzie plusy się kończą. Minusem jest z pewnością nieporęczność. Noszenie pliku banknotów przy sobie nie jest ani bezpieczne ani komfortowe.

Poza tym, ciężko z góry oszacować, jak duży fundusz będzie nam w czasie wypoczynku potrzebny.

Na wakacjach nietrudno o roztargnienie czy brak czujności, a to doskonałe okoliczności dla kieszonkowców. Najgorszym koszmarem może być sytuacja, w której nagle zostajemy pozbawieni wszystkich naszych środków.

Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie niewielkiej ilości miejscowej gotówki (tak na drobne wydatki), ale nie może to być nasze jedyne źródło pieniędzy.

Płatność kartą za granicą

Płatność kartą za granicą – karta złotówkowa

Z pozoru jest to dla turysty najgorsze rozwiązanie, jakie może wybrać.

Pierwszym problemem jest to, że takie płatności nie wszędzie są akceptowane (małe miejscowości, małe sklepiki, targi, drobni handlarze).

I gdy nie będziemy posiadać w takiej sytuacji również gotówki – odejdziemy od sprzedawcy z kwitkiem.

Drugim minusem jest przewalutowanie transakcji, a dokładnie kurs po jakim ta operacja jest przeprowadzana. Powiedzieć, że przeliczenie jest gorsze niż w tradycyjnym kantorze – to powiedzieć o wiele za mało.

Spread w bankach jest zazwyczaj mało atrakcyjny, więc klient sporo na tym traci.

Podobnie ma się sytuacja przy wypłatach z bankomatów. Więc jeśli nie musimy koniecznie wyciągać gotówki, starajmy się nie korzystać z zagranicznych maszyn (unikniemy prowizji za wypłatę, z reguły wysokiego spreadu i opłaty za samo przewalutowanie).

Jeśli na siłę trzeba by znaleźć jakiś plus takiego rozwiązania, to byłby to brak dodatkowych obowiązków. Nie musimy wyrabiać karty walutowej ani zakładać konta w walucie obcej.

Pytanie tylko, czy taka “wygoda” nie ma w ostatecznym rozrachunku za dużej ceny?

Płatność kartą za granicą – karta walutowa

Teoretycznie najlepsza opcja dla zagranicznych wczasowiczów. Oczywiście nie idealna, ale takowej po prostu nie ma. Aby móc cieszyć się z dobrodziejstw takiej karty, musisz posiadać konto walutowe.

Karta walutowa pozwala w większości przypadków uniknąć prowizji za przewalutowanie transakcji (szczególnie jeśli poruszamy się w strefie euro).

Warto jednak pamiętać o tym, że bank może naliczyć opłatę za podjęcie środków z bankomatów. Chociaż na szczęście jest coraz więcej ofert, w których taka usługa jest bezpłatna (np. Nest Bank czy T-Mobile UB).

Decydując się na “plastik” w walucie obcej, weźmy pod uwagę również ewentualne koszty. Wiążą się najczęściej z użytkowaniem i wydaniem karty (np. w ofercie mBanku – eMax Walutowy, koszt wydania wynosi 30 zł).

Nie zapominajmy także o tym, że jedna karta = jedna waluta. Wyjątkiem są tylko karty wielowalutowe (np. banku Pekao SA).

Płatność kartą za granicą – podsumowanie

Najrozsądniejszym dla turysty wyborem, będzie chyba połączenie dwóch z trzech opisanych metod (karta walutowa + gotówka lub karta złotówkowa + gotówka).

Przy czym należy zaznaczyć, że w obu przypadkach ilość pieniędzy w portfelu nie powinna być przesadnie duża. Po prostu wystarczająca na to, żeby ewentualnie zapłacić za coś, czego nie będziemy mogli uregulować kartą.

Planując wyjazd zagraniczny, przekalkulujmy opłacalność wszystkich 3 opcji płatności, biorąc pod uwagę kraj do którego się wybieramy, jego walutę czy długość samego pobytu.

Jeśli uznasz, że najlepszym rozwiązaniem będzie posiadanie specjalnie dedykowanej karty, sprawdź jakie konto walutowe będzie najlepiej odpowiadać Twoim oczekiwaniom.

Sprawdź również, jakie są najpopularniejsze rodzaje przelewów i czym się charakteryzują.

Ocena
[Total: 1 Average: 5]