UBEZPIECZENIE OC – NAJCZĘSTSZE BŁĘDY

Ubezpieczenie OC – najczęstsze błędy

Ciekawe badanie przedstawił niedawno Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Wynika z niego, że znaczny odsetek kierowców nie zna podstawowych przepisów dotyczących ubezpieczenia komunikacyjnego OC.

Niestety konsekwencje tej niewiedzy, odczuwa najczęściej nasz portfel. Przyjrzyjmy się zatem, jakie błędy najczęściej popełniamy.

Ubezpieczenie OC – najczęstsze błędy

Zacznijmy od optymistycznych danych – 87% kierowców zdaje sobie sprawę, że polisę należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

To niezły wynik, aczkolwiek 13% prowadzących może niepotrzebnie słono zapłacić za brak OC, który wyjdzie na jaw przy pierwszej lepszej kontroli drogowej.

Najczęstszym problemem (24% prowadzących) jest sytuacja, w której kierowcy nie wiedzą, w jakich okolicznościach polisa nie przedłuży się automatycznie.

W wyniku zmiany przepisów, kiedy samochód zostanie nabyty przez nowego właściciela, stare ubezpieczenie będzie obowiązywać tylko do dnia uwzględnionego w polisie. Nowy posiadacz pojazdu, sam musi zatroszczyć się o ponowne wykupienie OC.

Kolejną problematyczną kategorią są ubezpieczenia w ratach. Ich niewątpliwym atutem, jest możliwość płacenia składek częściowych a nie całej kwoty jednorazowo.

Jednak tutaj pojawia się również pewne zagrożenie, wiążące się z wymogiem pamiętania o regulowaniu kolejnych rat.

Aż 40% przypadków wygaśnięcia polisy, było spowodowane brakiem uiszczenia za nią częściowej opłaty. Wg badania UFG, sprawa może dotyczyć aż 4 milionów osób!

Następną pułapką, która może nas uderzyć po kieszeni, jest brak świadomości, że nawet nieużywany pojazd – musi posiadać polisę OC. Tego faktu nie wiedziało aż 41% badanych.

Sytuacja jest tym bardziej przykra, że nawet jeśli nie jeździmy takim nieubezpieczonym pojazdem (np. motocykl, traktor, samochód) i tak możemy zapłacić za niego karę.

Specjalny system komputerowy, sprawdza na bieżąco bazę danych i wyszukuje pojazdy, u których wystąpił brak ciągłości w ubezpieczeniu.

Ubezpieczenie OC a jego brak

Wyniki ankiety UFG pokazały również, że 89% respondentów zdawało sobie sprawę z tego, że konsekwencją braku polisy OC może być mandat.

Natomiast o groźbie finansowej kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wiedziało 74% kierowców.

Taki wynik to i tak znaczny progres w stosunku do wiedzy w tym aspekcie sprzed 6 lat, kiedy to o takich konsekwencjach, wiedziało tylko 47% prowadzących pojazdy.

Wysokość ewentualnej kary, zależy od płacy minimalnej, więc praktycznie co roku idzie w górę.

W 2017 roku, kolegium z tego tytułu, wynosiło dla samochodów osobowych aż 4 tysiące złotych (dla braku OC od ponad 14 dni).

Połowę tej kwoty, musieli zapłacić kierowcy, których polisa była nieważna od 4-14 dni, a 800 zł w przypadku braku OC do 3 dni.

W roku 2018, podstawowa kara wzrośnie do 4,2 tys. zł.

Najpoważniejsze problemy grożą jednak tym, którzy spowodują wypadek nie mając ważnego ubezpieczenia OC.

Co prawda UFG pokryje za takiego kierowcę koszty, ale sprawca musi je potem zwrócić.

W przypadku śmierci lub poważnego uszczerbku na zdrowiu uczestników wypadku, wypłacane sumy mogą iść w setki tysięcy a nawet miliony złotych.

Chcesz szybko załatwić formalności w razie stłuczki? Przeczytaj artykuł i pobierz oświadczenie kolizji w formacie PDF lub doc.

Ocena
[Total: 1 Average: 5]