JAK OSZCZĘDZAĆ GAZ

Jak oszczędzać gaz

Jak oszczędzać gaz?

Gaz to medium, które jest obecne praktycznie w każdym domu. Różna jest tylko skala jego zastosowania.

Jedni używają go tylko do gotowania, inni wybrali go również jako metodę ogrzewania. Popularne są także instalacje LPG w samochodach – co przy cenach paliw w naszym kraju, nie może dziwić.

Przyjrzyjmy się zatem, jak można zaoszczędzić na zużyciu gazu w poszczególnych przypadkach.

Jak oszczędzać gaz przy ogrzewaniu

Po pierwsze, uszczelniamy lub wymieniamy okna i drzwi. Przez nieszczelne okna, ucieka nawet 25% energii cieplnej.

Jeśli aktualnie nie możemy sobie pozwolić na ich wymianę, sprawdźmy uszczelki w starych. Jeżeli są poniszczone, zdarte, wybrakowane, kupmy nowe.

Nie jest to duży wydatek a zdecydowanie poprawi izolację. Kupując nowe okna, zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Najlepiej jeśli jego wartość oscyluje wokół 1,4 W/m2K.

Częstym błędem jest również zastawianie grzejników meblami czy grubymi zasłonami. Niewskazane jest również ich zabudowywanie. Może efektownie to wygląda, ale taki kaloryfer daje wówczas mniej ciepła na pomieszczenie.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na poprawę efektywności ogrzewania, jest docieplenie ścian zewnętrznych budynku. Taki zabieg może zaoszczędzić nawet 35% uciekającego ciepła.

Niedocenianą  sprawą, jest również dbanie o stan techniczny kaloryferów. Szczególnie przed sezonem grzewczym powinniśmy je odkamienić i przeczyścić.

Starajmy się również nie przegrzewać naszych mieszkań. Skorzysta na tym zarówno nasz portfel jak i zdrowie. Domownicy nie będą zimą tak “opieczeni” i wyjście na dwór nie będzie się kończyć katarem czy kaszlem.

Kosztowną inwestycją jest zakup nowego pieca. Jednak taki wydatek szybko się zwróci. Kocioł z nowoczesną technologią, pozwala zaoszczędzić w sezonie nawet 30% energii.

Jeżeli mamy taką możliwość, wybierajmy prysznic zamiast wanny (temperatura ustawiona na max. 36-38 stopni). Podgrzewając wodę piecykiem gazowym, dbajmy o jego stan oraz utrzymujmy go w czystości.

Jak oszczędzać gaz w kuchence (w butli)

Gotując, zwracajmy uwagę na wielkość naczyń stawianych na gazie. Najlepiej robić to w takich, których średnica jest zbliżona do obwodu palnika (szybciej nagrzewająca się powierzchnia).

Z kolei gotowanie w naczyniach ze stali szlachetnej, pozwala zużyć o ponad 30% mniej gazu niż w przypadku garnków emaliowanych.

Część potraw można przygotowywać jednocześnie w piętrowych naczyniach (gotowanie na parze).

Na gazie stawiajmy czajnik tylko z taką ilością wody, jaką w danym momencie potrzebujemy (zagotuje się o wiele szybciej niż wypełniony po brzegi).

Przepustowość dysz, czy czystość samych palników również wpływa na mniejsze zużycie gazu.

Jak oszczędzać gaz w samochodzie

Przede wszystkim dbamy o samą instalację – nie zapominamy i nie lekceważymy okresowych przeglądów (serwisant powinien podłączyć auto do komputera diagnostycznego, sprawdzić szczelność układu, wymienić filtry fazy ciekłej i lotnej).

Zwracajmy również uwagę na jakość i częstotliwość wymian świec zapłonowych.

Na mniejsze zużycie LPG wpływ ma także odpowiednie ciśnienie w oponach. Dlatego warto je sprawdzać co półtora/dwa miesiące.

Kolejną istotną sprawą, jest nie zwlekanie z wymianą opon zimowych na letnie. “Zimówki” charakteryzują się większym oporem toczenia, przez co zużywają więcej paliwa.

Warto również zwrócić uwagę na ogólny stan techniczny opon oraz felg.

Zajrzyjmy do naszego bagażnika i opróżnijmy z niego zbędny balast.

Jakość oraz regularna wymiana oleju, także wpływa na ilość zużywanego gazu.

Sam styl jazdy to kolejny czynnik, dzięki któremu możemy przynieść ulgę naszemu portfelowi.

Zobacz również jak oszczędzać wodę oraz jak oszczędzać prąd.

Ocena
[Total: 0 Average: 0]