AUTOMATYCZNE OSZCZĘDZANIE

Automatyczne oszczędzanie

Automatyczne oszczędzanie dzięki usługom typu Saver

Banki oferują swoim klientom wiele form lokowania oszczędności. Należą do nich między innymi lokaty oraz konta oszczędnościowe.

Niestety wielu z nas nie ma wyrobionego nawyku odkładania pieniędzy, nie korzystamy więc aktywnie z tych możliwości.

Rozwiązaniem tego problemu są oferowane przez większość polskich banków automatyczne programy oszczędzania typu Saver.

Opierają się one na zaokrąglaniu kwot transakcji wykonywanych kartą debetową i przenoszeniu nadwyżki płatności na konto oszczędnościowe. Sprawdź, czy taki sposób odkładania pieniędzy się opłaca.

Automatyczne oszczędzanie – jak działa taka usługa?

Programy typu Saver funkcjonując na podstawie wybranej przez nas zasady oszczędzania.

Może to być zaokrąglanie kwoty każdej płatności kartą debetową w górę do określonej wysokości (przykładowo do każdych pełnych 10 złotych).

Taka płatność skończy się automatycznym przelaniem nadwyżki na nasze konto oszczędnościowe.

Odkładanie środków możliwe jest także, poprzez automatyczne przelewanie na dedykowany rachunek oszczędnościowy ustalonego procentu od każdej dokonywanej transakcji.

Ostatnią dostępną opcją jest z kolei pobieranie stałej wyznaczonej przez nas kwoty przy każdej płatności kartą i przenoszenie jej na konto oszczędnościowe.

Warto przetestować dostępne możliwości i wybrać tę, która przynosi najlepsze rezultaty w naszym wypadku.

Włączenie funkcjonalności typu Saver jest proste, możemy uruchomić ją sami za pośrednictwem Internetu (bankowość elektroniczna, aplikacja mobilna banku).

Oszczędzanie w taki właśnie sposób staje się bardzo łatwe. Nie wymaga od nas żadnego zaangażowania czasowego, ani pamiętania o wykonaniu przelewu.

Wszystko odbywa się mimochodem, kiedy płacimy kartą w sklepach, punktach usługowych oraz w Internecie.

Z takiego programu może skorzystać każdy, kto posiada rachunek bankowy, konto oszczędnościowe oraz kartę płatniczą.

Warto pamiętać, że w większości przypadków, zarówno jego uruchomienie, jak i użytkowanie będzie bezpłatne.

Czy taki sposób odkładania pieniędzy jest opłacalny?

Zdecydowanie tak. Ta metoda sprawdzi się szczególnie u osób, którym na co dzień brakuje chęci, motywacji czy po prostu czasu na myślenie o oszczędzaniu.

Każdego dnia bez wysiłku i poświęcenia temu uwagi automatycznie odkładamy małe kwoty.

Kwoty, które w perspektywie kilku miesięcy mogą dać naprawdę sporą sumę oszczędności.

Dodatkową korzyścią są uzyskane na rachunku oszczędnościowym zyski z oprocentowania oszczędności.

Program Saver może być pierwszym krokiem to stworzenia finansowej poduszki bezpieczeństwa, którą powinien posiadać każdy z nas.

Jest to określona kwota (z reguły wysokości minimum naszych 3-miesięcznych zarobków) odłożona na tak zwaną „czarną godzinę”.

Taki kapitał przyda się w razie jakichś nagłych, nieprzewidzianych sytuacji losowych, jak utrata pracy czy wypadek.

Z czasem środki odłożone w ten sposób na koncie oszczędnościowym, możemy lokować w bardziej zyskownych formach jak lokaty bankowe, programy inwestycyjne czy obligacje skarbowe.

Korzystanie z takiego automatycznego oszczędzania z czasem z pewnością sprawi też, że bardziej zainteresujemy się takimi tematami jak racjonalne gospodarowanie pieniędzmi, planowanie domowego budżetu czy aktywne inwestowanie pieniędzy.

Warto oszczędzać. Jeśli mamy z tym problem, skorzystajmy z programów typu Saver, a z pewnością uda nam się wyrobić ten pozytywny nawyk.

Odkładanie pieniędzy i ciągłe poszerzanie swojej wiedzy z zakresu ekonomii i finansów osobistych, to warunki niezbędne do rozpoczęcia drogi ku wolności finansowej, o której marzy każdy z nas.

Jej osiągnięcie wcale nie jest oczywiście łatwe. Aczkolwiek umiejętność efektywnego oszczędzania z pewnością może nas do niej znacząco przybliżyć.

Ocena
[Total: 2 Average: 4.5]