JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ

Jak oszczędzać wodę

Jak oszczędzać wodę?

Żyjemy w czasach, w których praktycznie każdy dom czy mieszkanie korzystają z minimum dwóch podstawowych mediów – wody i prądu.

Obniżenie rachunków jest możliwe dla każdego z wymienionych, ale w tym artykule weźmiemy pod lupę pierwsze z nich. Jak więc sprawić, żeby w domowym budżecie zostało więcej pieniędzy po wizycie pana spisującego licznik?

Jak oszczędzać wodę w domu

Po pierwsze, należy uświadomić sobie i wszystkim członkom rodziny, że oszczędzanie wody jest bardzo ważne i w skali roku może przynieść całkiem pokaźną sumkę. Za którą będziecie mogli dodatkowo kupić coś dzieciom lub sobie.

Dlatego gdy myjesz zęby lub golisz się – zakręcaj kran, a gdy z niego kapie – porządnie go dokręć. Takie nawyki mogą być z początku trudne do wyrobienia, szczególnie jeśli te negatywne pielęgnowało się przez wiele lat.

Ale kiedy będziecie się nawzajem pilnować i sobie o nich przypominać, z czasem staną się naturalne. Dobrą metodą motywacji jest np. wrzucanie 50 groszy do wspólnej skarbonki, jeśli ktoś popełni jeden z wyżej wymienionych “grzechów”.

Kolejną sprawą jest wrzucanie drobnych śmieci do toalety i spłukiwanie jej. To częsta praktyka wielu z nas. Naprawdę lepiej przejść się parę kroków i skorzystać z kosza na śmieci.

Kolejnym błędem, który sporo nas kosztuje jest mycie naczyń pod bieżącą wodą. Lepiej używać jednej komory zlewozmywaka do mycia a drugiej do płukania.

Jeśli natomiast korzystasz ze zmywarki, uruchamiaj ją tylko wtedy, kiedy jest pełna. Nie zapominaj również o programach zmniejszających zużycie prądu i wody.

Dobrym pomysłem na oszczędności, jest również branie prysznica zamiast kąpieli w wannie. Jeżeli nie masz takiej możliwości lub nie chcesz tego zmieniać, staraj się napuszczać trochę mniej wody niż dotychczas.

Staraj się nie dolewać ciepłej wody w trakcie kąpania, dlatego wchodź do niej już w trakcie napełniania.

Wymień baterie na jednouchwytowe – szybko ustawisz odpowiednią temperaturę i szybko zamkniesz kran.

Z technicznych spraw – sprawdź poprawność działania wodomierza.

Spisz jego wartość o określonej porze, następnie nie korzystajcie z wody przez kilka godzin i po tym czasie, sprawdź licznik ponownie. Jeśli jego wartość będzie inna, być może trzeba będzie go wymienić.

Pomyśl także nad instalacją perlatorów. Wg producentów, mogą oszczędzić od 15 do nawet 60% wody.

Wymień przeciekające uszczelki w kranach czy kolankach. Napraw cieknącą spłuczkę w toalecie lub zaopatrz się w nową.

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu czy trawnika, tutaj również możesz zarobić. Przede wszystkim sprawdź stan techniczny sprzętu, którego używasz: węży, zraszaczy, kranu na zewnątrz budynku.

Nie przesadzaj także z podlewaniem trawnika – wystarczy to zrobić raz na 4-5 dni. Pamiętaj, żeby robić to rano lub wieczorem. Jeżeli podlejesz trawnik w ciągu gorącego dnia – woda szybo wyparuje.

Obsypuj rośliny korą – świetnie zatrzymuje wilgoć, ładnie wygląda i ogranicza wyrastanie chwastów.

Dwa razy się zastanów, czy ten chodnik i schody są naprawdę tak brudne, że trzeba je po raz kolejny spłukiwać. Czasem lepiej po prostu wziąć miotłę i trochę się przegimnastykować na świeżym powietrzu 🙂

Zobacz również jak oszczędzać prąd oraz jak oszczędzać gaz.

Ocena
[Total: 1 Average: 4]