OŚWIADCZENIE KOLIZJI

Oświadczenie kolizji drogowej – pobierz wzór w formie pliku PDF/doc

Kolizja, stłuczka, incydent drogowy – nazewnictw wiele, konsekwencje zawsze nieprzyjemne. I nie ważne czy jesteś winnym czy poszkodowanym.

W wyniku takiego zdarzenia, zazwyczaj konieczne będą wizyty u mechanika, w zakładzie ubezpieczeń czy w banku.

Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji, zachowaj spokój i działaj racjonalnie. Przede wszystkim usuń pojazd z drogi, aby nie stanowił zagrożenia dla innych.

Kiedy uczestnicy kolizji nie wymagają pomocy medycznej i znajdują się na bezpiecznym obszarze, można przystąpić do wyjaśniania sprawy…

Kiedy żaden kierowca nie poczuwa się do winy, konieczne będzie wezwanie na miejsce zdarzenia policji.

Funkcjonariusze na podstawie relacji obu stron, orzekną o winie któregoś z nich i nałożą mandat wraz z punktami karnymi.

W jakiej sytuacji spisujemy oświadczenie kolizji?

Prostszą sytuacją do rozwiązania jest ta, w której obie strony biorące udział w stłuczce, zgadzają się co do tego, kto zawinił.

Kierowcy spisują wtedy specjalne oświadczenie, które powinno zawierać kilka niezbędnych danych: datę, godzinę i miejsce zdarzenia, opis szkód, numery rejestracyjne pojazdów oraz wyraźne wskazanie winowajcy kolizji.

Oprócz tych ogólnych informacji, konieczne będzie również spisanie danych osobowych sprawcy stłuczki, numeru i kategorii jego prawa jazdy a także organu, który je wydał.

Niezbędny będzie numer ubezpieczenia OC i termin jego ważności. Takie oświadczenie musi zostać podpisane przez uczestników incydentu.

Kolizja drogowa to zawsze sytuacja stresująca dla wszystkich jej uczestników. W przypływie emocji, często możemy zapomnieć o ważnych szczegółach i formalnościach, które pozwolą nam szybko rozwiązać sprawę.

Dlatego warto pomyśleć o tym, żeby w razie czego, być gotowym i na takie zdarzenie.

Pamiętajmy o jednym – sami możemy być bardzo dobrymi kierowcami, ale niestety nie mamy wpływu na to, jak zachowują się inni uczestnicy ruchu. Dlatego taki formularz, zawsze warto wozić ze sobą.

Wzór formularza można pobrać w 2 formatach – PDF i doc.

Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej w formie PDF

 Sprawdź również, jakie błędy popełniają kierowcy, jeśli chodzi o ubezpieczenie OC.

Ocena
[Total: 1 Average: 5]