LOKATY BANKOWE

Lokaty bankowe – czy nadal są opłacalne?

Nadal stosunkowo niewielu Polaków posiada jakiekolwiek oszczędności. Również wśród osób nimi dysponujących, niewielki odsetek decyduje się na ich inwestowanie.

Trzymanie nadwyżki środków finansowych na zwykłym rachunku bankowym lub w domu w gotówce, nie przyniesie nam żadnych korzyści.

Doradcy finansowi są jednomyślni – zdecydowanie warto zainwestować odłożone pieniądze. Jak to zrobić bezpiecznie? Sprawdzonym sposobem są lokaty bankowe.

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów lokat, które różnią się od siebie długością trwania, oprocentowaniem, a nawet walutą. Z pewnością każdy znajdzie wśród nich produkt dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb.

Lokaty bankowe – jakie rodzaje mamy do wyboru?

Najpopularniejsze są lokaty krótkoterminowe, czyli takie zakładane na okres od zaledwie tygodnia do 3 miesięcy. Sporym zainteresowaniem cieszą się jednak również takie trwające dłużej, od roku do kilku lat.

To, na którą z nich się zdecydujemy, zależy wyłącznie od naszych potrzeb i tego na jak długo możemy zamrozić odłożoną kwotę pieniędzy.

To ile zarobimy, zależy bezpośrednio od wysokości wkładu pieniężnego na lokatę oraz od długości jej trwania. Im dłuższa, tym w perspektywie większy zysk.

Tradycyjną lokatę terminową możemy założyć w ciągu kilku minut podczas wizyty w placówce bankowej lub przez bankowość elektroniczną.

Dobrze przemyślmy wybór oferty, ponieważ bardzo często zdarza się, że jeśli z jakiejś nagłej przyczyny będziemy, musieli wcześniej, niż przewiduje to termin, zamknąć lokatę i wyciągnąć pieniądze, to stracimy wszystkie zarobione odsetki.

W wyborze najkorzystniejszej oferty pomoże nam, skorzystanie z takich bezpłatnych narzędzi jak porównywarka lokat oraz ranking lokat bankowych.

LOKATY STRUKTURYZOWANE, RENTIERSKIE I WALUTOWE

Bardzo ciekawą opcją są też lokaty strukturyzowane oraz lokaty rentierskie.

Lokata strukturyzowana,to połączenie tradycyjnej lokaty bankowej z częścią inwestycyjną.

To bezpieczne i zyskowne rozwiązanie, ponieważ mamy szanse na uzyskanie większego przychodu z lokaty przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa zdeponowanych środków finansowych.

Warto dopytać w banku o ten rodzaj lokat i sprawdzić aktualne oferty.

Z kolei lokata rentierska to korzystne rozwiązanie dla osób, które zgromadziły duże środki finansowe.

Działa ona na zasadzie depozytu, w którym naliczone odsetki nie ulegają kapitalizacji, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnej lokaty bankowej.

Ale są na bieżąco przelewane na konto bankowe klienta i mogą zostać przeznaczone na bieżące wydatki. Jeżeli więc dysponujemy znaczną kwotą, warto umówić się w banku na indywidualną rozmowę i negocjować ofertę własnej takiej lokaty.

Dla osób dysponujących wolnymi środkami finansowymi w walucie obcej dobrym rozwiązaniem może okazać się lokata walutowa.

Tutaj możemy zarobić dwukrotnie. Po pierwsze na samym oprocentowaniu lokaty, a po drugie na wahaniach kursu waluty. Jeśli w momencie założenia lokaty jest on niższy niż w chwili jej zamknięcia, możemy sporo zyskać.

Oczywiście w przypadku lokaty walutowej musimy liczyć się również z sytuacją odwrotną. Dlatego dobrze przeanalizujmy sytuację na rynku walutowym, zanim zdecydujemy się skorzystać z tego produktu.

Z całą pewnością jednak lepiej zdecydować się na lokatę walutową, niż trzymać środki na nieoprocentowanym rachunku bankowym, gdzie nie zarobimy wcale.

Lokaty bankowe – jak obliczyć zysk?

W kwestii zysków kluczowe jest oprocentowanie lokaty podawane w skali rocznej. Tutaj zasada jest banalnie prosta – im wyższe oprocentowanie lokaty, tym wyższy będzie nasz zysk.

Bezpośredni wpływ na przychody z lokaty ma również rodzaj oprocentowania. Do wyboru mamy te z oprocentowaniem stałym, zmiennym oraz progresywnym.

Przy oprocentowaniu stałym możemy liczyć na realny zysk wysokości około 3-4 procent. Czasami zdarzają się promocje, które pozwalają zyskać nieco więcej.

Oprocentowanie stałe, choć niezbyt wysokie, to gwarantuje na bezpieczny, niezależny od czynników zewnętrznych zysk.

Całkowite zyski z różnych ofert lokat możemy porównać, korzystając z internetowych rankingów lokat oszczędnościowych.

Na oprocentowaniu zmiennym, co prawda możemy zyskać więcej, ale istnieje ryzyko straty. Ponieważ zysk jest bezpośrednio uzależniony od wahań rynkowych, które wpływają na zmiany wysokości stóp procentowych.

Obliczenie zysków z takiej lokaty w momencie jej zakładania jest więc bardzo trudne.

Jeżeli mamy do zainwestowania nieco więcej środków, a kusi nas lokata z oprocentowaniem zmiennym, bezpieczniej będzie podzielić depozyt na dwie lub więcej części i ulokować w różnych typach inwestycji.

Warto zainwestować w lokatę, nawet jeśli dysponujemy niewielkimi środkami. Systematyczne oszczędzanie w postaci lokat bankowych pozwoli nam nie tylko bezpiecznie przechować pieniądze, ale również nieco zarobić.

Jeśli nie jesteśmy w stanie założyć lokaty, ponieważ nie dysponujemy żadnymi wolnymi pieniędzmi, postarajmy się zacząć wyrabiać nawyk systematycznego oszczędzania w oparciu o konto oszczędnościowe.

Możemy tam odkładać nawet bardzo małe kwoty, rzędu kilku czy kilkudziesięciu złotych. Co prawda oprocentowanie takich kont jest dużo niższe niż lokat, ale warto skorzystać również z takiego rozwiązania.

Ocena
[Total: 0 Average: 0]